Νικηφόρο πέρασμα από το Μεσολόγγι για τον Ερμή Σχηματαρίου

Τεράστιο διπλό για τον Ερμή Σχηματαρίου που πέρασε νικηφόρα από το Μεσολόγγι κερδίζοντας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 75-78, σε ένα αγώνα με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και με την ομάδα του Οικονόμου να φτάνει σε ένα ακόμα διπλό που την ανεβάζει ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία!

Ο Ερμής με ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο πέρασε με 9 πόντους μπροστά (50-59), έδειξε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα, αλλά ένα ”νεκρό” διάστημα έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να προσπεράσουν με 70-69, προσωρινά όμως, καθώς στην κρίσιμη ώρα ”μίλησε” η εμπειρία των φιλοξενούμενων που με ένα σερί 0-8 έβαλαν τις βάσεις για να επικρατήσουν τελικά με 75-78.

Η ομάδα του Μεσολογγίου προηγήθηκε με 20-12 στην α’ περίοδο με τον Ερμή να μειώνει σε 22-19 στο 14′ με εύστοχο τρίποντο του πολύ καλού Γερομιχαλού. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 35-31, με τον Ερμή να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση στη γ’ περίοδο, όταν και πήρε το προβάδισμα στο σκορ!

Με τρίποντο του Ιωάννου πέρασε μπροστά με 35-36, ενώ με καλάθι του Γραβά ο Ερμής ξέφυγε με 40-50 στο 36′ με το 10λεπτο να τελειώνει με 50-59 και με τον Ερμή να έχει πετύχει σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 15-29!

Στο τελευταίο 10λεπτο, με καλάθι του Σταματογιάννη στο 34′ το Μεσολόγγι μείωσε σε 64-69, αλλά δεν έμεινε εκεί! Με καλάθι του Γκλάσπερ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ με 70-69 στο 36′, για να απαντήσει αμέσως με τρίποντο ο Γερομιχαλός (70-72), με τον Ερμή να κάνει στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα ένα δικό του 0-8, να ξεφεύγει με 70-77 και να παίρνει τελικά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 75-78, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το +3, καθώς οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε τρίποντο με την εκπνοή του αγώνα!

Διαιτητές: Τσώνος-Ζιώγας-Τεφτίκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 35-31, 50-59, 75-78.